Branża samochodów ciężarowych nie ma dla nas żadnych tajemnic!
Blog
Zasady serwisowania samochodów ciężarowych
Samochody ciężarowe pokonują długie trasy przy ciężkim załadunku, co naraża je na różnego rodzaju awarie. Najlepszym sposobem na zadbanie o TIR-a jest jego regularne serwisowanie. Pozwala ono zapewnić autu funkcjonalność, a jego kierowcy bezpieczeństwo. Jakie są zasady serwisowania samochodów ciężarowych?
Jakie silniki najczęściej stosuje się w maszynach budowlanych?
Nowoczesne maszyny budowlane znacznie ułatwiają wykonywanie różnego rodzaju prac. Do ich działania niezbędny jest oczywiście silnik. W maszynach budowlanych stosuje się różne rodzaje napędów. Które z nich spotykane są najczęściej?
Jak wykonuje się regenerację silników przemysłowych?
Regeneracja silnika polega na zadbaniu o właściwy stan techniczny podzespołów i jego części. Pozwala przywrócić silnikowi sprawność za niewielką część kosztów zakupu nowej jednostki. Jak krok po kroku przebiega regeneracja silnika przemysłowego?
Volvo Penta – markowa jakość silników
Koncern Volvo jest jednym z najbardziej znanych producentów pojazdów użytkowych oraz maszyn budowlanych i rolniczych na świecie. Nie każdy wie, że szwedzka firma zajmuje się również projektowaniem silników. Układy napędowe Volvo Penta to innowacyjne produkty o znakomitych osiągach, które są symbolem jakości, bezpieczeństwa i dbałości o środowisko naturalne.
Budowa i działanie silników okrętowych
Przez wiele stuleci statki były poruszane za pomocą wioseł lub energią wiatru. Po raz pierwszy silnika, w postaci maszyny parowej, użyto do napędu jednostki pływającej dopiero na początku XIX wieku. Od tego momentu nastąpił gwałtowny rozwój silników okrętowych. Dzięki temu dziś są one w stanie napędzać duże statki handlowe i okręty wojenne. Choć silniki parowe nadal stosowane są do napędu jednostek pływających – o napędzie jądrowym, statków pasażerskich czy niektórych tankowców transportujących ropę naftową – obecnie na statkach spotyka się przede wszystkim silniki spalinowe. Czym się one charakteryzują i jakie są ich rodzaje?
Typowe awarie silników zaburtowych
Przyjemne powiewy wiatru, ciepłe promienie słońca i malownicze widoki – to wszystko składa się na udany rejs. Niestety, nawet najlepiej zaplanowaną wyprawę może zepsuć awaria silnika zaburtowego. Jakie są najczęstsze usterki silników zaburtowych i jak sobie z nimi radzić?
Jak dbać o stan silnika w samochodzie ciężarowym?
Silnik samochodu ciężarowego jest najważniejszym i zarazem najbardziej skomplikowanym podzespołem pojazdu. Od właściwego działania jednostki napędowej zależy nie tylko możliwość wykorzystywania auta w codziennej pracy, ale również poziom kosztów związanych z jego eksploatacją, ponieważ stan techniczny przekłada się bezpośrednio m.in. na poziom zużycia paliwa i oleju. Prawidłowo prowadzony serwis TIR-a czy mniejszej ciężarówki dystrybucyjnej to najlepszy sposób na zmniejszenie wydatków i wydłużenie żywotności samochodu. Przekonajmy się, jakie kwestie będą miały największe znaczenie.
Najczęstsze usterki silników przemysłowych
Silniki spalinowe są bardzo często wykorzystywane nie tylko w samochodach ciężarowych czy osobowych, ale także w różnego rodzaju sprzęcie transportowym oraz maszynach i urządzeniach używanych w przemyśle. Jednostki napędowe tego typu muszą być utrzymywane w dobrym stanie technicznym ze względu na wysokie koszty związane z ich ewentualną awarią i spowodowanym nią przestojem. Sposobem na uniknięcie problemów jest regularny serwis maszyn budowlanych, rolniczych czy silników stacjonarnych np. montowanych w generatorach prądu. Przekonajmy się, do jakich uszkodzeń dochodzi najczęściej i co jest ich przyczyną.
Czym się różni regeneracja od naprawy silnika?
Spalinowa jednostka napędowa należy do najważniejszych podzespołów większości pojazdów. Jej żywotność jest jednak ograniczona zarówno ze względu na wytrzymałość stosowanych materiałów, jak i warunków, w których jest eksploatowana – przede wszystkim tarcia i generowanego ciepła. Częstym wyzwaniem, z jakim musi się zmierzyć serwis samochodów ciężarowych i osobowych, jest więc przywrócenie pełnej sprawności silnika i przeprowadzenie jego naprawy lub regeneracji. Przekonajmy się, co oznaczają te pojęcia i jakie są między nimi różnice.